#2016-11-07 22:17:53 

escapeON

Użytkownik

Witam. Czy orientujecie się gdzie i w jaki sposób należy złożyć wniosek o nabycie spadku? W jaki sposób ustala się spadkobierców? Czy proces długo trwa? Dużo kosztuje? Będę wdzięczny za odpowiedź.
#2016-11-07 23:55:46 

gigbitowiec

Użytkownik

Jeżeli wszyscy spadkobiercy są zgodni, to najlepiej udać się do notariusza. On wszystko wyjaśni, powie jakie dokumenty należy złożyć itp. Jeśli chodzi o koszt to zależy od notariusza – ja płaciłem okolo 150 zł. Należy pamiętać, że kancelarii notariusza powinni się stawić wszyscy spadkobiercy w terminie ustalonym przez notariusza. Przejęcie spadku trwa mniej więcej 1 miesiąc. Pozdrawiam
#2016-11-08 02:00:08 

Lajkonik

Użytkownik

Sposób dziedziczenia jest uzależniony przede wszystkim od tego, czy spadkodawca napisał testament. Jeżeli nie, to spadek jest dziedziczony według reguł zapisanych w Kodeksie Cywilnym. Cały proces odbywa się z uwzględnieniem przepisów obowiązujących w momencie śmierci spadkodawcy. Jeśli jest Pan zainteresowany procesem sądowym, to wniosek o stwierdzenie praw do spadku (wraz z aktem zgonu spadkodawcy, testamentem – jeśli został sporządzony oraz kręgiem spadkobierców wraz z dowodami, że nimi są) należy złożyć do Sądu Rejonowego. Jeżeli sprawa ustalenia spadkobierców jest niejasna, wtedy w sądzie wywieszane zostaje ogłoszenie o poszukiwaniu spadkobierców po zmarłym. Po sześciu miesiąca następuje rozpoznanie sprawy. Koszt składanego wniosku wynosi 50 zł. Powinien to być Sąd, w którego okręgu zamieszkiwał spadkodawca. Wniosek taki może złożyć każdy, kto ma w tym interes prawny. Zadaniem Sądu będzie ustalenie kto i w jakiej części dziedziczy spadek. Notariusz może napisać akt poświadczenia dziedziczenia w sytuacji, kiedy wszyscy spadkobiercy są zgodni – warto zainwestować w dobrego prawnika z Łodzi na przykład. Wieloletnia praktyka jednak przemawia za tym, aby tego typu kwestie rozwiązywać właśnie poprzez pośrednictwo Sądu, gdyż w często w trakcie postępowania występują spory dotyczące wielkości dziedziczonego udziału. Należy pamiętać, że jeżeli od daty śmierci spadkodawcy nie minęło jeszcze sześć miesięcy, to w sądzie powinni stawić się wszyscy spadkobiercy. Rozprawa nie trwa długo – około 20 min – jeżeli wszystcy są zgodni, jeżeli nie – może trwać kilkanascie lat. Każdy ma prawo odwołać się od postanowienia w ciągu 21 dni od postanowienia do sądu wyższej instancji.
#2016-11-08 02:53:53 

Maliniak

Użytkownik

Istnieje też coś takiego jak umowa o dział spadku. Jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy spadkobiercy są całkowicie zgodni co do spadku i nie chcą występować z roszczeniami. Na pewno jest to bardzo tanie i szybkie rozwiązanie. Umowa taka może być zawarta nawet w formie ustnej (aktywa), najlepiej jednak zawrzeć ją pisemnie. W umowie takiej nalezy określić jakie elementy spadku przypadną poszczególnym spadkobiercom.
#2016-11-08 05:09:22 

escapeON

Użytkownik

Serdecznie dziękuję za bardzo wyczerpujące odpowiedzi! Mam jeszcze jedno pytanie... Niedawno dowiedziałem się, że istnieje jeszcze coś takiego jak roszczenie o zachowek. Przeciwko komu można je kierować?
#2016-11-08 06:41:12 

Ogar

Użytkownik

Generalnie wydawać by się mogło, że w pierwszej kolejności roszczenie o zachowek kierowane jest przeciwko pozostałym spadkobiercom zmarłego. Uprawnienie do zachowku wynika ze szczególnie bliskiej więzi rodzinnej między spadkodawcą a uprawnionym. Czasami zdarza sie niestety tak, ze nie mozna od nich otrzymac należnego zachowku, mnie akurat taka właśnie sytuacja spotkała.. Należał mi się zachowek po zmarłym męzu, sprawa niestety skończyła się w sądzie. Roszczenie o zachowek przysługuje małżonkowi, zstępnym oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byli powołani do spadku... Sprawy o zachowek rozpatrują sądy rejonowe oraz sądy okręgowe.
#2016-11-08 08:38:12 

Minka

Użytkownik

Ja miałam taką sytuację, że dowiedziałam się o śmierci matki dopiero po dwóch latach, gdyż nie miałam z nią żadnego kontaktu z powodu wielkiego rodzinnego konfliktu. Generalnie rodzina chciała mnie oszukać na spadek itp. Jak się o tym dowiedziałam, to szybko złożyłam wniosek do sądu o zachowek. Wniosek ten można składać do 3 lat po śmierci. Miałam prawo do zachowku, poszłam do dobrego adwokata i wygrałam sprawę.
#2016-11-08 10:44:48 

chorwatka

Użytkownik

To prawda, wniosek o prawo do zachowku można składać do 3 lat... miałam podobną sytuację. Popieramto, co zrobiła przedmówczyni!
#2016-11-08 10:53:07 

escapeON

Użytkownik

Jeszcze raz bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Naprawdę bardzo mi pomogliście. Pozdrawiam serdecznie!
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015